15 Ocak 2019

Suni Tohumlama Nedir?

SUNİ TOHUMLAMA NEDİR
Suni tohumlama; uygun tohumlama zamanında, dişi hayvanın genital kanalından spermaların hijyenik ortamda  usulüne uygun bir şekilde yapılmasıdır.

Bu uygulama dünyanın her yerinde özellikle süt sığırı çiftlikleri tarfından rutin bir işlem olarak uygulandığı bilinmektedir.

Suni Tohumlamanın Doğal Tohumlamaya Göre Avantajları Nelerdir.

 1. Suni tohum sürünün genetik, fiziksel özellikleri iyileştirir. Sığır nüfusunun genetik ve dış özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla kalitesi kanıtlanmış uygun boğaların seçimini sağlar. Yetenekli hayvan sahipleri kaliteli boğaları gözle seçebilir ancak bunların taşıdıkları özellikleri bakımında nasıl döller vereceğini bilemezler.
 2. Suni tohum her yerden temin edilebilirsiniz. Özel yöntemlerle dondurulmuş sperma dünyanın her tarafına taşınabilir böylece yerli veya ithal en kaliteli boğalara ait spermalara rahatlıkla ulaşma imkanı bulunmaktadır. Doğal aşımla bir boğadan elde edilecek yavrudan çok daha fazlası suni tohumlama yöntemiyle elde edilebilir.
 3. Yüksek verim ve ekonomik açıdan önemli özellikleri aktarır hayvanların kullanımına  imkanı sağlar.
 4. Suni tohumun alındığı boğaların; boğaların annelerinin, anneannelerinin, kızlarının süt verimleri, sütün yağ ve protein oranları ve daha birçok ekonomik olarak önemli verim bilgileri resmi yetkili makamlar tarafından korunan sistemlerde kayıt altına alınır ve damızlık belgeleriyle yayınlanır.
 5. Suni tohumlamada spermanın alındığı boğalar uluslararası sağlık ve teknik standartlara sahip laboratuvarlarda, suni tohumlamada kullanılacak spermaların gerekli analizleri yaptıktan sonra kullanılmakta ayrıca boğanın üzerinde uygulanan kontroller sayesinde hastalıkların ortaya çıkma ve yayılma ihtimali önlenir.
 6. Suni tohum çok daha ucuz ve kalitelidir. Ayrıca doğal tohumlama boğalarının bakım, besleme, hastalıklardan korunma, tedavi, kısırlık, verimsizlikten kaynaklanan maliyetleri de düşünüldüğünde suni tohumun ne kadar ucuz, güvenli olduğu anlaşılmaktadır.
 7. Suni tohumları üretecek kişiler, ithalatçılar, boğa adayının seçimi, sağlık durumu, toplama, inceleme, depolama, kalite ve güvenlik doğrulama, piyasaya satış, taşınma, uygulama ve doğan yavru ile birlikte tüm aşamaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın kontrolü altındadır.
 8. Suni tohum hayvan sahibine boğa seçme özgürlüğü sağlar. 
 9. Suni tohumlama sayesinde çok kaliteli bir boğadan toplanan spermalar yıllarca saklanabilir.
 10. Suni tohumlama ile doğacak yavrunun cinsiyeti belirlenir. Hayvan sahibine cinsiyet seçme özgürlüğü sağlar.
 11. Bir suni tohumlama boğasından tabii tohumlama boğasına göre çok daha fazla yavru elde edilir.
 12. Suni tohumlama Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından değişik adlar altında her yıl desteklenmektedir.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Blog yazmayı uzun yıllardır severek yapmaktayım.

0 Yorum: