Adsense

Türkiyedeki Arı Türleri

 Türkiye, zengin florası nedeniyle bal arısı çeşitliliği açısından oldukça zengin bir ülkedir. Türkiye'de doğal olarak bulunan ve tarım için kullanılan en yaygın bal arısı türü Anadolu Bal Arısı'dır (Apis mellifera anatoliaca). Ancak Türkiye'de farklı arıcılık bölgelerinde farklı bal arısı alt türleri de bulunmaktadır. 

Tam olarak kaç çeşit bal arısı olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, Türkiye'deki bal arısı çeşitliliği hakkında birkaç örnek verebiliriz. Örneğin, Türkiye'nin doğusunda bazı illerde İran Arısı (Apis mellifera meda) bulunabilir. Güneydoğu Anadolu'da Suriye Arısı (Apis mellifera syriaca) bulunurken, Kıbrıs adasına özgü Kıbrıs Arısı (Apis mellifera cypria) Türkiye'nin güneyinde bulunabilir. 

Bununla birlikte, Türkiye'deki bal arısı türlerinin tam sayısının ne olduğuna dair bir çalışma veya araştırma bulunmamaktadır. Ancak, bal arısı çeşitliliği açısından zengin bir ülke olduğu kesindir.Türkiye'deki en yaygın arı türleri şunlardır: 

  1. Anadolu Bal Arısı (Apis mellifera anatoliaca): Türkiye'de doğal olarak bulunan ve en yaygın bal arısı türüdür. Genellikle koyu renkli ve iridirler. 

  2. Kafkas Arısı (Apis mellifera caucasica): Gürcistan ve Rusya'nın Kuzey Kafkas bölgesinde doğal olarak bulunurlar. Siyah gövde ve koyu renkli arıları vardır. Türkiye'de de üretimi yapılmaktadır. 

  3. İran Arısı (Apis mellifera meda): İran ve çevresinde yaygın olarak bulunur. Gri-gümüş renkli gövde ve açık renkli arıları vardır. Türkiye'nin doğusunda bazı illerde bulunurlar. 

  4. Suriye Arısı (Apis mellifera syriaca): Türkiye'nin güneydoğusunda bulunur. Kahverengi gövde ve koyu renkli arıları vardır. 

  5. Kıbrıs Arısı (Apis mellifera cypria): Kıbrıs adasına özgü bir arı türüdür. Siyah gövde ve sarı renkli arıları vardır. 

Türkiye'de bu beş bal arısı türü yanı sıra, diğer bazı arı türleri de bulunabilir. Ancak, Türkiye'de en yaygın olarak kullanılan türler Anadolu Bal Arısı ve Kafkas Arısı'dır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar