5 Şubat 2019

Küçükbaş Hayvancılık

kucukbas-hayvancilik-besi-ciftligiBesi Çiftliği ekibi olarak küçükbaş hayvancılık konusunda sizleri bilgilendirmek amaçlı bir makale yayınlayacağız. Umarım keyifle okursunuz.

2018 yılını geride bıraktığımız bu günlerde yıllardır alışılmışın dışında ilk defa şehirden köye göç fazla olmuş. Bu durumun en etkili nedenlerinden biride 300 başa kadar küçükbaş hayvancılık kredisi verilmesi oldu. Köylerine dönen gençlere faizsiz kredi, arsa , yem kredileri ile destek verildi.

Kredi çekerek veya elimizdeki birikimi değerlendirmek amaçlı küçükbaş hayvancılık işine ilk adımı atmak isteyenlere fikir vermek amaçlı kısa ve faydalı bilgiler vermeye çalışacağız.

İlk etapta daha önceden hiç tecrübesi olmayan arkadaşlara tavsiyem biraz bu işte tecrübe kazanmak için bir yetiştirici yanında belli bir süre çalışmaları bu işin zorlukları karşınıza ileride çıkacak olan hastalıklar hakkında bilgi edinmelisiniz.

Öncelikle hangi cins koyun veya keçi beslemeye karar vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bulunduğunuz bölgenin iklim şartları, arazi yapısı, bitki türü, kışın beslemeye uygun olup olmadığını iyi analiz etmelisiniz. Gerekirse bu konuda uzman kişilerden görüş alarak destek almalısınız.

Bizim için küçükbaş besiciliği zorluklarla dolu bir macera olmaması için önceden analiz ve raporlamaları konusunda uzman kişilerle görüşerek ona göre hareket etmelisiniz.

Sadece hayvan seçimi ile iş bitmediğinin farkında olmanız gerekiyor. Yurt dışından gelen küçükbaş hayvan ırklarının rehabilitasyon sorunlarını göz önüne aldığımızda maddi kayıpların hem sizin için hemde ülkemiz için kayıp olduğunu unutmayınız.

Daha önce yazmış olduğumuz makalede Küçükbaş Hayvancılıkla ilgili hazırlamış olduğumuz resim galerisine göz atmanızı tavsiye ederim.

Koyun Irkları | Resim Galerisi 

Galerideki resimlerdeki küçükbaş hayvan ırklarının hemen hemen hepsi ülkemizde yetiştirilmeye elverişli ırklardan oluşmaktadır.

Charollais Cheviot Corriedale Cotswold Dorper Dorset Horn Karagül Leicester Longwool Lincoln Sheep Merinos Romanov Romney Shropshire Siyah Başlı Acem Southdown Suffolk
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Blog yazmayı uzun yıllardır severek yapmaktayım.

0 Yorum: