4 Şubat 2019

Büyükbaş Hayvancılık

buyukbas-hayvancilik-besi-ciftligi
Büyükbaş hayvancılık Türkiye'de olduğu kadar dünyada'da önemli bir yere sahip. Ülkemizde etinden, sütünden, derisinden faydalanmak amacı ile üretimi yıllardan beri yapılan hayvancılık.

Hemen hemen tüm cins hayvanların ülkemiz de yetiştirilmeye el verişli olması gelir sağlayan hatırı sayılır bir kitle ortaya çıkmaktadır.


Devlet teşvikleri bu konuda önem arz etmekte. Gerek tarım ve orman bakanlığının gerekse avrupa birliği destek fonları sayesin de ( ipard ) Hayvancılık her geçen gün gelişmekte bizde bu gelişmeleri Besi Çiftliği ekibi olarak takip ederek sizlere aktarmaya özen gösteriyoruz.

Kaliteli ırk elde etme çalışmaları sürdüren TİGEM 'in yanı sıra deniz aşırı ülkeler ve komşu ülkelerden ihraç ettiğimiz büyükbaş hayvanların ıslahı sayesinde hayvancılık sektörü gelişmekte.

Hayvan sağlığı konusunda her geçen gün gelişen veterinerlik fakültelerimiz sayesinde ülkemizdeki hayvan neslini ilerideki karşılaşılabilecek hastalıklarla mücadele daha etkin olacağına inanıyorum...

Çeşitli kültür ırklarının saf kalması için verilen çabaları unutmamalıyız. Kendi ülkemize has kültür ırklarımız Doğu Anadolu Kırmızısı (DAK) Güneydoğu Anadolu Kırmızısı  (GAK) gibi ırklarımızın korunması bunların genlerinde olan doğal bağışıklıklardan faydalanmak gerektiğini unutmayalım.

Ülkemiz her konuda cennet olduğunun kanıtlarından biride. Yazın aldığı güneş kışın üzerimizde hissettirdiği soğuk hava hayvan hastalıklarını önlemede büyük rol oynamakta.

Yazın sıcağa dayanıklı olan virüs ve bakteriler kışın. Kış mevsimine dayaklı olanlar ise yazın ortadan kaybolması için ülkemizin konumu çok çok önem arz etmekte.


Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Blog yazmayı uzun yıllardır severek yapmaktayım.

0 Yorum: