10 Şubat 2019

Ankara Tavşanı Yetiştiriciliği Bakımı (ANGORA)

angora-tavsani-ankara-tavsani
Ankara Tavşanı yetiştirmekteki en önemli amaç Ankara (angora) tavşanı yünü elde etmektir. En kaliteli yünü elde edebilmek için ; genetik özelliklerini koruyabilen damızlık tavşanlar tercih edilmelidir. Beslendikleri ortam temiz ve ısı derecesi oda sıcaklığını geçmemelidir.

Ana Vatanı Türkiye olması ve dünyaya bu bölgeden yayılmasından dolayı ANGORA TAVŞANI ismini almıştır. Günümüzde ise nesli tükenme riskine karşı Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.


Ankara (ANGORA) Tavşanı Özellikleri Nelerdir?

 1. Tavşanlar kısa boyunlu, yuvarlak başlı ve orta büyüklükte görünürler. 
 2. Kulaklarını dik tutarlar, uç kısımlarında birer tane püskül vardır. 
 3. Kulaklarının iç yüzleri kısa, ince ve seyrek tüylüdür. 
 4. Kulağının dış yüzü ipeğimsi, ince uzun tüylerle kaplıdır. 
 5. Tavşanlarda gözler kırmızıdır albino olanları bu şekilde ayırt ederiz.
 6. Tavşanların renk verici (pigment) bulunmadığı için tüyleri beyazdır.
 7. Ayakları uzun tüy tamamı tüy kaplıdır. 
 8. Tavşanların kemikleri ince ve kuvvetlidir. 
 9. Tavşanların ideal canlı ağırlıkları 3,5 - 4 kg’dır. 
 10. Dişileri üreme çağına geldiğinde ağırlıkları erkeklerden daha fazladır. 
 11. Tavşanlar 3-4 aylık iken cinsel olgunluğa erişirler. 
 12. İdeal çiftleştirme için en uygun yaş on ayı geçmiş olması gerekir. 
 13. Bir batında 5-6 adet yavru doğar ortalama üç adet yavru hayatta kalır.

Ankara (Angora) Tavaşanı Yünü

 • Kırkım veya yolma  yöntemi ile elde edilir. 
 • Kırkım yapımı esnasında deriye zarar vermemeye özen gösterilir. 
 • Özellikle memelerini yaralanmaya karşı son derece hassastır. 
 • Bir tavşan kırkım süresi 10 ila 20 dakikal sürer. 
 • Yolma işlemin de ise sadece kalın uçlu, tam olgunlaşmamış kıllar
 • alınır.Bu işlem yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir. 
 • Yolma yöntemi ile yün elde etme tüy dökme zamanında yapıldığı için, bu teknik kullanıldığında iki yolum arasındaki süre kısaltılamaz.
 • Tavşanlara ilaç verilme de yolma işlemi yapılır. 
 • İlaçlı yolma yönteminde tavşan acı duymaz. 
 • Kırkım veya yolma yöntemi ile elde edilen yün havalandırılması ve kalitesine göre sınıflandırılmalıdır. 
 • Tavşan yün kalitesi parlaklığı, özgül ağırlığı,yumuşaklığı, kılın uzunluğu ve çapı, keçeleşme ve kemp kıl,oranı, kirlilik oranı durumuna göre kalitesini belirlenir. 
 • Yün temiz ve keçesiz olması halinde 6 santimden uzun olanlar 1. kalite, 3 ila 6 cm arasında olanlar 2. kalite ve 3 cm’den kısa olanlar 3. kalite olarak ayrılırlar.
Ankara (Angora) Tavşanı Tavşan Eti

Ankara (Angora) Tavşanları inek,dana,koyun,tavuk, kaz, deve kuşu vb. hayvanlara göre daha kalitesi yüksek (protein oranı yüksektir, kolesterol oranı düşüktür) et verirler. Tavşan eti üretimi verimi gayet ekonomiktir. Zira büyükbaş hayvanlar bir kg et verimi için 10 kg, küçükbaş hayvanlar ise 6 kg. yem tükettikleri halde tavşanlar 2-2,5 kg yeme karşılık 1 kg et ve Tavşan eti protein, vitamin ve mineral madde bakımından diğer etlere nazaran daha zengindir. Yağ oranı düşüktür ve bu da istenen bir durumdur. Tavşan eti kişiye göre değişken bir lezzete sahiptir. Tavşan etinin lezzeti tavşan kesim yaşına ve cinsiyetine göre değişkenlik gösterir.

Ankara (Angora) Tavaşanı Gübresi

Tavşanları özen göstererek özel yemlerle besleyip, ızgara sistemli kafeslerde barındırma yöntemi ile tavşan kafesinden günde 250 ila 400 gr gübre elde edilebilir.
Tavşan gübresindeki nitrojen miktarı çok yüksektir. Çimen, çiçek ve diğer bitkilerinizi yakmaz, toprakğa karışması oldukça kolaydır. Çiçeklerin, sebze bahçelerinin, çimenlerin, çit bitkisi ve ağaçların gübrelenmesin de yararlanılır. Fabrikasyon yemle beslenen tavşan gübresinde yabani ot tohumu bulunmaz. Tavşan gübresi fermente yapılmadan kullanılabilen tek hayvan gübresidir.

Ankara (Angora) Tavaşanı Derisi

Yün bulunan deriler çocuk kabanı ve montu, etol yapımında kullanılmaktadır. Yünsüz tavşan derileri ise çanta, çizme, ayakkabı ve deri giysilerin astarı olarak kullanılırlar. Bunlardan başka oyuncak sanayisi, yem sanayisinde kullanılır. Kuyruk ve ayakları süs eşyası olarak tercih edilmektedir. En önemliside ilaç sanayisinde kullanılmaktadırlar.
ankara-angora-tavsani

Ankara (Angora) Tavaşanı Yünü Dış Pazarı: 

Ankara tavşanı uluslar arası pazarda oldukça fazla talep görmektedir. Angora tavşanı yünü saf olarak kullanılması yanı sıra  sun’i katkı maddeleri ile karıştırma yöntemi ile iplik yapımında kullanılmaktadır. Angora’nın içerisinde moher, koton,poliamit, kaşmir, lama, ipek gibi katkı maddeleri karışımlarını barındırır. Ülkelere göre fiyatları farklılık göstermektedir.
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Blog yazmayı uzun yıllardır severek yapmaktayım.

0 Yorum: