KIL KEÇİSİ

Dağlık bölgelerin hayvanıdır. Ağaçların filizlerini yemek suretiyle beslenir. Ormanlara zarar verdiği için sayılarının azaltılması yoluna gidilmektedir.

sponsorlu bağlantılar

En fazla Akdeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgelerinde yetiştirilir.
Kılkeçisi, koyuna göre daha dayanıklı, daha kolay beslenebilir bir hayvan olup, dik yamaçlı dağlık yerlerimizde yetiştirilir. Anadolu’nun birçok yerlerinde köy evlerinin çoğunda 1-2 keçi bulunur ve özellikle sütü için beslenirse de dağlık yerlerde sürüler halinde de beslenir ve üretilir. Memleketimizde 15 milyon kılkeçisi (I 982) vardır. Ormanlık ve fundalık yerlerde uzun süre beslenmiş bulunan kılkeçisinin, filizleri ve sürgünleri yemesi yüzünden ormanlarımız zarar görmüştür. Ormanlarım korumak isteyen Avrupa ülkeleri kılkeçisi sayısını azaltmışlardır (Yu­goslavya, İspanya gibi), Memleketimizde de orman korunması nedeniyle biraz azalma olmuş, hiç olmazsa artma olmamıştır (1956 da 19 milyon kılkeçisi vardı).

Bu yazılarda ilginizi çekebilir.

6 Responses “KIL KEÇİSİ”

 • ali can diyor ki:

  ormanlara zarar vermiyor. doğanın dengesini bozmayan bir hayvan. filizleri yiyorsada kendi gübresiyle doğanın dengesini bozmuyan bir hayvan. zarar verseydi şimdiye kadar orman mı kalırdı . sebebini başka yerlerde arayın.

 • ali ardıc diyor ki:

  bizim burada hep kıl kecisi ormandan tarlamızı kurtaramıyoruz 2 sene ekmedinmi tarlayı cam ormanı alıyor. mal zarar verse boylemı olur 3 5 beyinsiz fakirin malı olsun istemiyor ondan oıluyor fakirmi vur öldür mantıgın burası adana kozan

 • muhammed çakar diyor ki:

  ALLAH ekolojik dengeyi tüm hayvanların varlıgı ile bizlere sunuyor bunu tartışmaya bile gerek yok.sizlere bir şey sorayım inşl cevap alabilirim bende çepiç var bunun beslenmesinde arpa ve yonca kullanıyorum sizlerin tavsiye edecegi bir şey varmı_?

 • ibrahim mirac diyor ki:

  Ağaçların en küçüğü 7-8 metre. Keçinin ulaşabileceği yükseklik 1 metre, bilemedin 1.5 metre. Ve o keçiler girdikleri ormana “zarar” veriyorlar. Nasıl mı? Orası bizi ilgilendirmez, bilimsel raporlar, resmi açıklamalar, keçinin ormana zarar verdiğini “resmen açıklamış”. İster keçinin sınırlı yetenekteki çenesiyle ağacın gövdesini testere gibi kemirip kuruttuğunu hayal edin, ister 8-10 baş biraraya gelip tim oluşturduklarını, hep birlikte yüklenip çamı devirdiklerini…
  Asıl “çam devirenler”, otoritenin notalarına uygun ezgileri okumanın güveniyle hayatlarını sürdürürlerken, yerli ırk kıl keçilerinin nüfusu tehlikeli derecede düştü. 1980’de Türkiye’de toplam 15 milyon kıl keçisi vardı. 2003 verilerine göre bu rakam 6 milyona düştü. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2005 yılında başlatılan kampanya ile bu rakamın şimdilerde daha da aşağılarda olduğu tahmin ediliyor

 • ibrahim mirac diyor ki:

  Stratejik bir hayvandır
  Ülkemizde, uluslararası piyasalarda söz sahibi olabilecek ürünlere dışardan bir baskı olduğunu söyleyenler var. Bu tez doğruysa, kıl keçisi ciddi hedeflerden birisi olmalı… Kendi kendisine varlığını sürdürebilen bu nadir besin kaynağı, dünyada beklenen besin kıtlığının ülkemiz için bir garantisi… Küresel ısınmayla birlikte yakın gelecekte kıl keçisi “mumla aranır” hale gelebilir. Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı “Kırmızı et tüketmeyen bir ülkede, kafaların entelektüel işlemleri geriler” diyor.
  Özetle bindiğimiz dalı kesmeyelim. Okul kitaplarında keçiyi “düşman” göstermek yerine, genç orman alanlarını korumaya alıp, bu tarihsel yoldaşımızın gelişmesinin önünü açalım. Yarın çok geç olabilir; tarımda, hayvancılıkta yerel kalmanın sosyal ve siyasal olduğu kadar biyolojik sonuçları da var… Son söz yine Kaymakçı ‘da: “Bir ülkenin elinden besinini alırsanız, o ülkeyi tüketirsiniz”.

 • ibrahim mirac diyor ki:

  Ormana faydalıdır
  Fidanlık alana elbette zarar verir. Genç alanlar bir çitle korunmaz ise oraya yaban domuzları da girip ağır tahribat yapabilirler. Yetişmiş ormanlık alanda keçiler, orman bakanlığının “fahri dip temizleyicileridir”. Sık makilik alanlarda koridorlar açıp olası yangınların hızla yayılmasını önlerler… Ormana gübrelerini bırakırlar, doğal bir budama yaparlar… Çobanlar orman yangınlarında, erken uyarı sisteminin doğal bir parçasıdır. Kıl keçilerinin değerine vurgu yapan nadir bilim insanlarından, Ege Üniversitesi Zooloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı söylüyor: “Bizler kıl keçilerini de saf yetiştirmeyle ıslah edebiliriz. Etmeliyiz de. Fakat burada bir iradenin olması lazım. Kıl keçilerine bakış açılarının olumlu olması lazım, düşman olmamak lazım. Bu düşmanlık kıl keçilerinin Türkiye’de tamamen yok edilmesi doğrultusunda…”

Yorumla

Arama
Sponsorlu Bağlantılar
Son Güncelleme Zamanı: 28 07 2015