Parse error: syntax error, unexpected '<' in /home/u243265946/public_html/wp-content/themes/besiciftligi/functions.php(617) : eval()'d code on line 2
Hayvansal besinler tavuk eti mucizesi ve faydalari | Besi Çiftliği | Besi Çiftliği
Hayvansal besinler tavuk eti mucizesi ve faydalari

Dünyada tavuk etine rağbet artıyor. Yılda, insan başına tavuk eti tüketimi İsrail’de 40, Amerika’da 30,,İspanya’da 24, Kanada’da 23, İtalya’da 19, Fransa’da 18,.Yunanistan’da 17, İrlanda’da 16, İngiltere’de 15, Danimarka’da ve Almanya’da 10, İsviçre’de ise 9 kilodur.

Tavuk eti beyaz ettir, yani sindirimi, dana ve koyun etinden daha kolaydır, Kolestrol yapmaz. Yaşlılar, başta göğsü olmak üzere, korkmadan bol bol tavuk eti yiyebilirler.

– Tavuk ve piliç, protein, madensel tuzlar ve vitamin kaynağıdır.
– Güç ve enerji verir. İbni Sina ve Hipokfat gibi eski hekimler tavuk etini pek çok hastalığa karşı ilaç olarak verirlerdi.

Nasıl Alacaksınız?
1. Paketlerde hazır olarak satılan dondurulmuş tavuk ve piliçler var. Bunları almayın. Taze olup olmadıklarını anlayamazsınız. Tavuk etinden zehirlenmeleri gazetelerde okuyorsunuz.
2. Bayat tavuğun eti gevşektir, pelte gibidir. Pişirildiğinde bu et kırmızıya çalar.
3. Tavuğu kasabınızdan alın.
4. Köy tavuğunun eti çiftliklerde üretilen tavuklardan daha lezzetli ve daha niteliklidir. Köy tavuğu, suni yemle değil, doğal gıdayla, yani doğa içinde beslendiğinden, yediği otlar, taneler ve diğer besinlerde bulunan gıdaları da içerir. Bu nedenle vitamin ve madensel tuzlar yönünden bu et zengindir.
5. Ucuzdur diye, boyun, kanat, taşlık, yürek gibi tavuk ve piliç sakatatına rağbet etmeyin. Yemeğe lezzet katabilirler ama bu sakatatın besin değeri azdır.

sponsorlu bağlantılar

Nasıl Yiyeceksiniz?
Bir manimizde şu dizeler var. “Tavuk yemeklerin hası, Bulamazsam tutarım yası, Hiç ona paha olur mu? Bin altın değer bir tası”

a. Maniden de anlaşıldığı üzere, tavuğu haşlayarak ve içine, pirinç, patates, domates ve mevsimin diğer yeşil sebzelerini katarak hazırlamak daha yararlıdır. Sofraya bereket gelir. Yeşillikler ve sebzeler yemeğin besin değerini arttırır.
b. Tavuk haşlamasına dereotu doğranırsa, bu çorba, nemli ve sisli kış günlerinde romatizma ve eklem ağrılarını giderir.
c. Değişik ve lezzetli bir piliç hazırlayarak konuklarınıza ya da ailenize sürpriz yapmak istiyorsanız, pişirmeden önce pilicin içine yarım portakal ya da bir limonla biraz adaçayı yapraklarından koyun.

Nar gibi nasıl kızarır

Tavuğun ya da pilicin nar gibi kızarmış şekli hem sofraya estetik güzellik verir, hem de iştahı arttırır. Tavuk ya da pilicin nar gibi kızarmasını istiyorsanız pişmesine yakın üstüne fırça ile tuzlu su sürün.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir.

2 Responses “Hayvansal besinler tavuk eti mucizesi ve faydalari”

Yorumla

Arama
Sponsorlu Bağlantılar
Son Güncelleme Zamanı: 29 07 2015