Havsada en güzel inek ve buzağı yarışması

Edirne’nin Havsa ilçesinde bu yıl 10.su düzenlenen Tarım Aletleri, Hayvancılık ve Emtia Festivali coşkulu başladı. Düzenlenen festivalde en güzel inek ve buzağılar yarıştı.

Edirne Valisi Gökhan Sözer, Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş, Belediye Başkanı Oğuz Tekin, İl Tarım Müdürü Erdinç Yazıcı ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Yazıcı katıldı.
İlçe merkezinde düzenlenen festivalin en renkli kısmını ise ‘Siyah Alacak Damızlık İnek Yarışması’ oluşturdu.
Sabah saatlerinde ilçeye bağlı köylerden araçlarla getirilen inek ve buzağılar festival alanındaki parkta indirildi.
Sahipleri tarafından son bakımları yapılan inekler yavaş yavaş alana getirildi. Yarışma öncesinde 4 adet düvenin açık artırma usulü satışı yapıldı. Protokol ve izleyicilerin huzurunda yapılan açık artırmada Esra, Tuğçe, Fatma ve Eda isimli düveler 6 bin 150 ile 6 bin 950 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı buldu.
Daha sonra buzağılar sahne aldı. Parktan festival alanına alınan buzağıların menşei okundu. Daha sonra sahada gezdirildi. Buzağılar alana süslü kıyafetler giyen çocuklar eşliğinde getirildi. Bazı hayvanların içeriye girmeye direnmesi üzerine çocukların büyükleri devreye giderek buzağıları alana aldı. Jüri birbirinden güzel buzağılar arasında iyisini seçmeye zorlandı. Sonunda bütün buzağılar birinci seçildi.
sponsorlu bağlantılar
Buzağılara Edirne Valisi Gökhan Sözer, Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş ve Belediye Başkanı Oğuz Tekin tarafından birer çeyrek altın takıldı. Buzağıların sahneden çekilmesinin ardından farklı yaş grubundan inekler alana getirildi. Hayvancılık alanında uzman tarafından değişik kategorilerdeki inekler derecelendirildi.
Buna göre birinci gruptaki ineklerden Havsa ilçesi Musulça köyünden Ergün Koç’un sahibi olduğu iki yaşındaki Burcu isimli inek birinci seçildi. İkinci gruptaki ineklerden ise Oğulpaşa köyünden İsmail Kardeş’in sahibi olduğu 5 yaşındaki Ahsen isimli inek birinci oldu. Üçüncü grupta ise Abalar köyünden Ahmet Pehlivan’ın sahibi olduğu Filiz isimli inek birinci seçildi. Yarışmanın tamamlanmasının ardından her üç kategorinin birincileri arasında yarış yapıldı.
Yapılan yarışma sonucunda Filiz isimli inek birinci, Burcu ikinci ve Ahsen üçüncü oldu. Yarışmada derece alan ineklerin sahiplerine altın ve plaket verildi. Ayrıca yem firmaları tarafından şampiyon ineklere yem hediye edildi. Yarışmada birinci olan Burcu isimli ineğin sahibi Ergün Koç, İneğin birinci seçilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
Hayvancılığın daha iyi noktaya gelmesi için devletin kendilerine yardım etmesi gerektiğini anlatan Koç, özellikle etin ithaline izin verilmesiyle birlikte hayvan sahiplerinin zor günler yaşayacağını anlattı.
Cihan

Sizlerinde hayvancılık veya besicilik ile ilgili tüm haberleriniz yayınlamaya hazırız lütfen iletişime geçin veya yorum bölümünde bizleri haberdar edin.

Bu yazılarda ilginizi çekebilir.

Yorumla

Arama
Sponsorlu Bağlantılar
Son Güncelleme Zamanı: 28 07 2015