CHAROLAİS (ŞAROLE) KOYUNU

Anavatanı Fransa’nın Saone-et-Loire bölgesidir. Aynı zamanda Charolais (Şarole) sığır ırkının da oluşturulduğu yerdir. 19. yy da birçok ırkla beraber İngiltere’nin Leicester Dishley ırkı ile melezleme yapılarak oluşturulmuştur. Charolais koyun ırkı 20 yıl öncesi İngiltere’ye daha sonra da Kanada’ya ihraç edilmiştir.

Charollais Koyununun Özellikleri:

Charollais koyunu, iyi bir kas yapısına sahiptir. Kas yapısı düzgün vücudu uzun ve kaslıdır. Bacaklar kısa, butlar dolgun bir yapıya sahiptir. Dengeli bir vücut yapısı oluşmuştur. Charollais koyun kuyruksuz koyun ırklarındandır.

Başlar yapağısız olup, pembemsi bir renge sahiptir. Başlarda bazen lekeler görülebilir. Ayaklarda da aynı görüntü mevcuttur. Vucut genelinde yapağı beyazdır.

Charollais Koyununun Diğer Özellikleri:

Charollais ırkı koyun ekseriyetle eti için yetiştirilmektedir. Birçok ülkede yağsız kuzu eti için yetiştirilmektedir. Bu koyun ırkının en önemli özelliği kuzularının erken yetişmesi ve etinin yağsız olmasıdır. Onun için yetiştiriciler ve tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.

Charollais Koyununun Genetik Özellikleri:

Ekseriyetle melezlemelerde baba hattı olarak kullanılmaktadırlar. Vücut yapılarının özelliğinden dolayı kolay doğum yaparlar. Charollais kuzularda yaşama oranı yüksektir. Bütün doğa şartlarına dayanıklı bir koyun ırkıdır.

Döl Verimi:

sponsorlu bağlantılar

Charollais koyun ırkının yıllık kuzu verimi % 180 civarındadır. Dişi kuzular 7 – 8 aylık olunca koça gelebilir. Charolais koyun ırkının özelliğinden dolayı ikiz doğum yapma oranı yüksektir.

Charollais Koyununun Verim Özelliği:

Yeni doğan kuzularda büyüme çok hızlıdır. Yeni doğan erkek kuzuların doğum ağırlığı 4,5 – 5 kg. Dişi kuzularda doğum ağırlığı 4 – 4,5 kg. civarında olup, tek doğumda ve ikiz doğumlarda farklılıklar olabilir.
Erkek kuzularda günlük canlı ağırlık artışı tek doğanlarda 500 gr/gün, ikiz doğanlarda 400 gr/gün ortalamasındadır.

Dişi kuzularda günlük canlı ağırlık artışı tek doğanlarda 400 gr/gün, ikiz doğanlarda 350 gr/gün ortalamasındadır.

Ergin charollais koyunlarda canlı ağırlık şöyledir;
Koçlarda 100 – 130 Kg.
Koyunlarda 80 – 90 Kg. arası olmaktadır.
Etteki randıman % 55 civarındadır.

Charollais koyunlarda yetiştiricilik et verimine yönelik olduğu için pek sağım yapılmaz. Süt kuzuların tüketimine bırakılır. Sağım nadir yapılmaktadır.

Ülkemizde azınlıkta olsa charollais koyun yetiştiriciliği başlamıştır. Dolayısıyla charollais koyun fiyatlarıda oluşmaya başlamıştır.

Charollais koyunu yurdumuzda şarole koyun olarak bilinmektedir. Sığırlarda da aynıdır. Türkiye’de son zamanlarda şarole koyun yetiştirmek isteyenler gittikçe artma eylemindedir.

Verim Özellikleri :

Canlı ağırlık: Erkek: 110 – 160 kg ; Dişi: 80 – 100 kg
Bir batında kuzu sayısı: 1.8 – 2.2
Kuzu doğum ağırlığı: 5 kg; ikizler: 4 kg ; Üçüzler: 3.5 kg
8 haftalık erkek kuzular 40 kg a ulaşır.
Cinsel ongunluk yaşı: 7-8 ay

Bu yazılarda ilginizi çekebilir.

Yorumla

Arama
Sponsorlu Bağlantılar
Son Güncelleme Zamanı: 29 07 2015